Uzman Görüşü: Yeni Yılda Sizi Sıcak Tutacak 3 Altcoin!

DeFi’de kilitlenen toplam değer (TVL), 52 milyar dolardan fazla yatırımla ülkelerin GSYH’lerini aştı. Altyapı katmanı-1 Bockchain’ler bu sistemin gövdesidir ve bu değeri ayakta tutar. Bu arada, merkezi olmayan borsalar (DEX), her varlığı ve protokolü birbirine bağlayarak vücudu canlı tutan kalplerdir. Kripto uzmanı Vinicius Barbosa, 2024 için bu alanda ön planda olacak 3 altcoin paylaşıyor. Uzmana göre, bu tokenler yatırımcılarını yeni yılda sıcak tutacak!

Üç DEX altcoin projesi rakipleri arasında parlıyor

Esasen bir DEX, kripto para yatırımcılarının kendi ekosisteminin tokenlerini merkezi olmayan bir şekilde alıp satmasına olanak tanır. Her altyapının kuralları altında inşa edilmiş mono-chain ve multi-chain merkezi olmayan borsalar vardır. Özellikle, üç merkezi olmayan borsa protokolü rakipleri arasında parlıyor. Bunlar: Uniswap (UNI), PancakeSwap (CAKE) ve Orca (ORCA). DefiLlama’nın verileri de 2024 için bu altcoin seçimlerini haklı çıkarıyor.

DEXes TVL sıralaması. Kaynak DefiLlama

Önde gelen DEX platformu: Uniswap (UNI)

Uniswap önde gelen merkezi olmayan borsa. Ayrıca, bu kategorideki en sağlam protokollerden biri. Başlangıçta geliştiricileri Ethereum (ETH) üzerine inşa ettiler. Ancak şu anda 4,06 milyar dolar TVL ile 12 Blockchain’i destekliyor. İlginç bir şekilde, toplam değeri son 24 saat içinde %69 oranında arttı. Böylece, hafta içinde benzer bir artış gösterdi. Altcoin 6,18 dolarlık fiyatıyla UNI’nin piyasa değeri TVL ile neredeyse aynı. Bu da dengeli bir değerlemeye işaret ediyor.

UNI yılbaşından bugüne (YTD) fiyat grafiği.

İkinci sıradaki DEX altcoin: PancakeSwap (CAKE)

PancakeSwap 1,50 milyar dolarla üçüncü en büyük TVL’ye sahip. Ayrıca, BNB Chain’in (BNB) kalbi konumunda. DEX, bu projeler için temel bir fırlatma rampası olarak 2021’de play-to-earn oyunu Mania sırasında büyük bir başarı elde etti. Şu anda Pancake, desteğini diğer 8 Blockchain’e genişleterek üst sıralardaki yerini korudu. Token’ı CAKE, 2,48 dolardan işlem görüyor. Ayrıca, toplam değerinin yarısından daha azı kapitalizasyona kilitlenmiş durumda. Bu nedenle, 0,45 MCap/TVL oranı bir asimetriye ve ilginç bir satın alma fırsatına işaret ediyor.

CAKE YTD fiyat grafiği.

Gelecek vaat eden bir DEX: Orca (ORCA)

Bu arada Orca, Solana’nın (SOL) DeFi ekosisteminin büyük başarısı nedeniyle bu listedeki konumunu kazandı. Bu merkezi olmayan borsa, yalnızca Solana’ya ait bir DEX. Ayrıca, altcoin projesi TVL’sinde %169’luk bir artış gördü. ORCA, likidite havuzlarına yatırılan 179,13 milyon dolar değerinde Solana tabanlı token ile kilitlenen toplam değere göre 10. sırada yer alıyor. Bununla birlikte token, TVL’sinden iki kat daha yüksek piyasa değerine sahip. Böylece şu anda aşırı alım sinyalleri veriyor. ORCA, yazı sırasında 8,10 dolardan işlem görüyordu. Token, yılbaşından bugüne kadar (YTD) %1.870 artış gösterdi. Yine de, 2024 için izlemeye değer bir merkezi olmayan borsa tokeni.

ORCA YTD fiyat grafiği.

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, merkeziyetsiz borsalar büyük ölçüde destekledikleri altyapılara bağlıdır. DeFi için hilal şeklinde bir işlem hacmi ve talep olduğu sürece, bu protokollerin birlikte büyümesi bekleniyor.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x