Tunus’ta ‘olağanüstü’ toplantı: İsrail ile normalleşme suç sayılabilir

Tunus Halk Meclisi, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısını görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplandı. Tunus Halk Meclisi’nin sosyal medya hesabından, olağanüstü Genel Kurul toplantısına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

AA’nın aktardığına göre Meclis Başkanı İbrahim Buderbale’nin, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısının acilen değerlendirilmesi için Meclis Haklar ve Özgürlükler Komitesi’ne gönderme kararı aldığı belirtilen açıklamada, “Filistin’de yaşanan gelişmelerin ardından yapılan olağanüstü Genel Kurul toplantısında 97 milletvekili İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısının acilen değerlendirilmesi için imza attı” ifadelerine yer verildi.

İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısına göre, normalleşme suçunu işleyenlerin 2 ila 5 yıl hapis, 10 bin ile 100 bin Tunus dinarı (3200-32000 dolar) arasında da para cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin 7 Ekim’de yaptığı açıklamada “Tunus, işgal altındaki Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içinde olmaya devam edecek. Filistin halkı, işgal altındaki topraklarını tekrar alma hakkına sahiptir” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x