Kızılay Başkanından Satılan Çadır Açıklamadı: “Artık Afet Bölgelerine Sadece Kızılay Çadır Götürecek”

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında Kızılay’da çadır skandalı yaşanmıştı. Kızılay’ın, kurucusu Haluk Levent olan AHBAP Derneği’ne parayla çadır sattığı orta çıkmış ve seçimlere yakın Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etmişti. Kızılay’ın yeni başkanı Fatma Meriç Yılmaz, çadır satışıyla ilgili aldıkları yeni kararı açıkladı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde (İKÇÜ) “Deprem ve Çocuk Sağlığı” temasıyla düzenlenen Uluslararası Sağlıklı Büyüyen Çocuk Kongresi’ne katılan Fatma Meriç Yılmaz, yaşanan çadır skandalından gerekli dersleri çıkardıklarını açıkladı.

Kızılay’ın 1954 yılından beri çadır satışı yaptığına dikkat çeken Yılmaz; “Deprem bölgesine giden Kızılay çadırları nasıl gider? Bağışçılarımız bağış gönderirler. O bağıştan biz o çadırları diker ve Kızılay çadırları olarak göndeririz.” ifadelerini kullandı.

“Bizim depremden sonra çadırla alakalı ilk aldığımız karar şuydu, ‘afet zamanında hiçbir kuruma, kuruluşa, dışarıya artık çadır verilmeyecek, biz o çadırları kendimiz götüreceğiz.’ dedik.”

“Deprem bölgesinde çadır talebinde bulunan sivil toplum kuruluşuna ‘hayır’ demek süreci doğru yönetmek anlamına gelmeyebilir. AHBAP bizden çadır istediğinde vermemiş olsak, Haluk Levent ‘hani ben de oraya götürecektim. Niye vermediniz ki? Zaten 50 bin tane götürmüştünüz, zaten götürmeye devam edecektiniz. Benim 2 bin çadırımdan ne istediniz?’ diyebilir miydi bilmiyorum.”

“Ama en nihayetinde biz bir ders aldık, öğrendik. Bundan sonra afet zamanlarında Kızılay çadırlarını sadece Kızılay deprem bölgesine götürecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x