İngiltere’de Fisher German firması Elbit Systems ile işbirliği protesto edildi

İngiltere’nin başkenti Londra’da “Fisher German” adlı gayrimenkul ve danışmanlık firması, İsrailli silah şirketi Elbit Systems ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle protesto edildi.

İngiltere merkezli Fisher German firmasının Londra’daki ofisinin önünde toplanan Filistin yanlısı bir grup gösterici, İngiltere genelinde fabrikaları bulunan Elbit Systems şirketine mülk temin ettiği gerekçesiyle firmanın yöneticilerine tepki gösterdi.

Göstericiler, gayrimenkul firmasını, İsraille işbirliği yaparak “İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına ortak” olmakla itham etti.

Ellerinde Filistin bayraklarının yanı sıra “Şimdi kalıcı ateşkes”, “Özgür Filistin”, “Fisher German soykırıma ortak oluyorsun” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, firmanın yöneticilerine çağrıda bulunarak İsrailli şirketle işbirliğine son vermesi çağrısında bulundu.

İngiltere’de İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösteren göstericiler, Elbit Systems’ın fabrikalarının kapatılması talebiyle ülke genelinde çok sayıda protesto düzenliyor.

İsrailli şirketi Elbit Systems, insansız hava araçları, askeri ekipmanlar ve elektro-optik teknolojileri alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirketin İngiltere’de insansız hava araçlarının motorlarını üreten fabrikaları bulunuyor.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 246 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki “insani ara” uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda “insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x