İlköğretim alanı konutlara verildi… Baba bana rant al

Talha Özmen

Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan, Eyüpsultan Kemerburgaz 384 ada 26 parselle ilgili olarak Özelleştirme İdaresi’nin yaptığı imar planı değişikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Resmi Gazetede yayınlandı. Özelleştirme İdaresi 10 bin metrekarelik arazinin yarısından fazlasını konut ve otopark alanı olarak ayırırken, geri kalan kısmı da park olarak planladı. Eyüpsultan Belediyesi’nin, halen yürürlükte bulunan ve 2010 yılında yapılmış olan imar planlarında söz konusu arazi ilköğretim alanı olarak ayrılmıştı. Arazinin bir kısmını Belediye, 2020 yılında “Kemerburgaz Yaşam Parkı” olarak düzenlemişti. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 20 Aralık 2021 tarihli “Eğitim Yatırımları” programında, arazinin 650 metrekarelik kısmına anaokulu yapılması planlanmıştı.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ DAHA ÖNCE DE YAPTI

Özelleştirme İdaresi geçtiğimiz nisan ayında da yine Kemerburgaz’da bulunan 10 bin 767 metrekarelik araziyi, imar planı değişikliği yaparak konut alanına almıştı. Söz konusu 335 ada 33 nolu parsel Eyüpsultan Belediyesi’nin 2012 yılında yaptığı imar planlarında, “Emniyet Lojman Alanı” olarak ayrılmıştı. Özelleştirme İdaresi’nin bu parselin neredeyse tamamını konut alanı olarak planlarken, çok küçük bir alanı park olarak göstermişti. Özelleştirme İdaresi, bu plana yapılan itirazların reddedildiğini de bugünkü Resmi Gazete ile duyurdu.

Özelleştirme İdaresi ayrıca, geçtiğimiz şubat ayında yine Kemerburgaz’da bulunan 363 ada 5 parselle ilgili olarak yaptığı plan değişikliğiyle, 6 bin 263 metrekarelik ilköğretim alanını “Özel Eğitim Alanına” almıştı. Bu plan değişikliğine yapılan itirazların da reddedildiği bugünkü Resmi Gazetede duyuruldu.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x