Direnişteki Özak Tekstil işçilerine jandarma yine saldırdı: 22 kişi gözaltına alındı

Urfa’da sendikal haklarını almak ve insanca koşullarda çalışmak için fabrika önündeki direnişlerini 10 gündür sürdüren Özak Tekstil işçilerine jandarma bu sabah bir kez daha müdahale etti.

Fabrika önünde direnişlerinin 10’uncu gününde olan işçiler, 08.00-16.00 vardiyası için içeri işçi alınmasını engellemeye çalışırken jandarma coplarla işçileri ve BİRTEK-SEN yöneticilerini darbetti, biber gazı kullandı.

Evrensel’de yer alan habere göre, BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek ve 19 işçi gözaltına alınırken yaralanan işçilere ambulansta ilk müdahale yapıldı.

Jandarmanın direnişteki işçilere zor kullanmasının ardından sabah vardiyası için fabrikaya giren işçiler de direnişe destek vermek üzere dışarı çıktı ve grev halayına dahil oldu.

Özak Tekstil işçilerinin fabrika önündeki bekleyişi sürüyor.

SEVDA KARACA: ÖZAK PATRONUNUN ÇIKARI YASADAN ÜSTÜN MÜ?

Direnişteki işçilere saldırıya tepki gösteren Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca “Urfa’da bir barbarlık yaşanıyor. Urfa Özak patronunun derebeyliği mi? Patronun çıkarı her türlü yasadan, hak ve hukuktan üstün mü? İşçiler ve sendika yöneticileri derhal serbest bırakılsın!” paylaşımı yaptı.

SENDİKA DEĞİŞTİRMESİ ENGELLENEN İŞÇİLER İŞ BIRAKTI

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil’de 450 işçi altı yıldır yetkili sendika olan Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’ten istifa ederek Birleşik Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN) üye oldu. Bu durum hem yetkili sendikayı hem işvereni rahatsız etti ve 27 Kasım’da BİRTEK-SEN üyesi bir kadın işçi işten atıldı. İşyerinde sendika değişimi sonrası işçilere yönelik baskı arttı, kadın işçinin işten atılması ise bardağı taşıran son damla oldu. İşçiler 27 Kasım Pazartesi günü üretimi durdurarak direnişe başladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x