Penguen Yerine Gerçeklerin Peşinde Olan Son Dönemin En Çok Konuşulan Cesur Gazetecileri

Ülkemizdeki haber alma özgürlüğü artık tartışılan bir konu değil, ulaşılması engellerle dolu bir gerçek. Neyse ki tüm bu baskı ortamına rağmen gerçeklerin peşinde olan cesur gazeteciler var. İşte onlardan bazıları…

Basın özgürlüğü ülkemizi uzun zamandır terk etmiş durumda. En önemli toplumsal olaylarda bile ekranlarda penguen belgeseli seyretmişliğimiz uzak bir geçmişe dayanmıyor.

Yandaş kanalların ve gazetelerin güçten nemalanmak uğruna yaptıkları gerçek dışı haberler vatandaşa servis edilmeye devam ederken, mesleğinin hakkını veren gazetecileri de böyle zamanlarda unutmamak gerekiyor.

İçinde bulunduğumuz son dönemde haber alma özgürlüğü sağlayan o cesur gazetecileri yeniden bir hatılayalım istedik. İşte onlardan bazıları…

Timur Soykan

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin olayı duyuran gazeteci. Soykan şu an BirGün gazetesinde yazarlık yapıyor.

Metin Cihan

Onu çoğumuz Rabia Naz cinayetinin gündeme getirilmesiyle tanıdık. Konunun en sıkı takipçisi oldu, baskılara rağmen vazgeçmedi. Ayrıca staj yaptığı otelde ölen Murat Oğraş haberini de hala gündemde tutuyor.

İsmail Saymaz

Şehvetiye Tarikatı ile isimli kitabıyla merdivenaltı tarikatlarda yaşanan istismarları ve çarpık olayları anlatmasıyla büyük ses getirmişti. Şu an hâlâ daha Türkiye’nin en cesur gazetecileri arasında yer alan Saymaz, Halk TV’de görevine devam ediyor.

Deniz Zeyrek

Ankara kulis bilgileri denilince akla gelen ilk isimlerden. Sakin tavrı ve beyefendiliği ile ön plana çıkan başarılı gazeteci, lafını esirgemeden yaptığı yorumlarlarla da oldukça seviliyor. Deniz Zeyrek Sözcü gazetesinde yazılarına devam ediyor; aynı zamanda da Fox’un Orta Sayfa ekibinde merakla takip edilen yorumculardan.

Cüneyt Özdemir

Birand ekolünden gelen Özdemir, YouTube’da yaptığı yeni nesil haber programıyla özellikle gençlerin oldukça ilgisini çekti. Haber sunumundaki gündelik dili, sivri sayılabilecek haklı tespitleri onun beğenilen yönlerinden. Özellikle depremin başından beri yaptığı yayınları birçok kişi soluksuz takip etti.

Nevşin Mengü

Gazeteci Nevşin Mengü, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı görüşme için ‘Girdisi çıktısı 23 dakika sürdü.’ ifadelerini kullanınca CNN Türk’teki görevine son verilmişti. Ardından Olay TV’de kısa bir süre yer alan Mengü, şu an Fox’taki Orta Sayfa ekibinde ekranlara geliyor. Ayrıca kendisinin YouTube kanalı oldukça geniş bir kitle tarafından da takip ediliyor.

Yıldıray Oğur

Daha önce ‘yandaş’ gazeteci olarak tanımlanan Oğur’un son zamanlardaki halkçı tavrı birçok kişiyi şaşırtmakla beraber takdir de görmesini sağladı. Özellikle deprem döneminde kentlerin imar tarihiyle ilgili yaptığı araştırmalar her kesimden beğeni topladı.

Mehmet Akif Ersoy

HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy da son dönem haber seyircisinin yakın bulduğu isimlerden. Aynı kanaldaki meslektaşı Nagehan Alçı’yı eleştirmesiyle de gündeme gelen Ersoy, deprem döneminde geç gelen yardımlar ve AFAD eleştirileriyle göze çarptı. Kahramanmaraş Belediye Başkanı ile yaptığı yayın da yine çok konuşulanlar arasında.

Murat Ağırel

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel depremin 3. gününde Kızılay’ın Haluk Levent önderliğindeki AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’lik çadır satışında bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Ağırel’in daha önce de yolsuzluklarla ilgili yaptığı birçok araştırması bulunuyor.

Selçuk Tepeli

Fox’un Ana Haber suncusu Tepeli de son dönemin en çok takdir edilen ekran yüzlerinden. Haberlerle ilgili yapmış olduğu yorumlar ve anlık reaksiyonları seyirci tarafından oldukça benimsenmiş durumda. Deprem bölgelerine internet sağlayacı firmaların fatura gönderdiği haberini sunarken çıldırıp ‘Ev enkaza dönmüş, belki altında ceset var ama utanmadan fatura gönderiyorlar. Ya siz geri zekalı mısınız?’ şeklinde yaptığı çıkış da unutulmadı.

Barış Pehlivan

CNN Türk’teki ‘Oradaydım’ belgeseli ile adını duyuran başarılı gazeteci, Barış Terkoğlu ile yazdığı ‘Metastaz’ isimli kitapta gündeme geldi. Pehlivan şu an Cumhuriyet Gazetesi ve Halk TV’de görevine devam ediyor.

Barış Terkoğlu

Barış Pehlivan ile birlikte yazdığı kitapları Türkiye gündemini sarstı. Özellikle FETÖ yapılanmasını hedef alan haberleri çok konuşuldu. Başarılı gazeteci şu an Cumhuriyet Gazetesi ve Halk TV’de görevine devam ediyor.

İsmail Arı

Son dönemin cesur ve genç gazetecileri içinde yer alan İsmail Arı, BirGün gazetesinde görevine devam ediyor. Kendisi en son Manisa Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen’in silahlı fotoğrafını ortaya çıkarmasıyla gündeme gelmişti.

Bahadır Özgür

Özellikle talan edilen zeytinlik arazileriyle ilgili yaptığı haberlerle gündem oldu. Soma Madencilik’in ilginç yükselişi de yine gazetecinin en dikkat çekici haberlerinden. Bahadır Özgür, BirGün’deki yazılarına devam ediyor.

Ozan Gündoğdu

Ekonomist olan Gündoğdu, Fox’ta haber ekonomi ve siyaset yorumcusu olarak görev yapıyor. Gündoğdu, özellikle sosyal konut projeleriyle ilgili yaptığı eleştirilerle dikkat çekti

Fulya Öztürk

Çalıştığı kanalı tek başına seyrettiren bir gazeteci desek yalan olmaz. Kadın kuşağı programını bırakıp muhabirlik görevine geri dönen Öztürk, deprem bölgesinden yaptığı canlı yayınlarla izleyicinin takdirini kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir