Pekin’den Tayvan’a sert ziyaret yanıtı… Bombardıman uçakları da katıldı!

ÇİN Devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Doğu Cephesi Komutanlığı, “Müşterek Kılıç” adı verilen askeri tatbikatın, “Çin silahlı kuvvetlerinin eşzamanlı olarak adayı çevreleyip her yönden baskı altına alarak deniz, hava ve enformasyon kontrolünü ele geçirmesini amaçladığını” bildirdi.

‘CİDDİ BİR UYARIDIR’

Komutanlık Sözcüsü Albay Şi Yi, tatbikatın bugün tamamlanacağını belirterek, “Bu, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere ve onların yabancı güçlerle suç birliği içinde düzenledikleri provokasyonlara karşı ciddi bir uyarıdır” ifadesini kullandı. Tayvan Savunma Bakanlığı, geçen cuma gece yarısından cumartesi akşam saatlerine kadar Çin’e ait 71 hava aracı ve 9 savaş gemisinin ada çevresinde görüldüğünü duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, 71 hava aracından 45’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını kuzey orta ve güneyden geçtiği ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği sahada uçtuğu belirtildi.

AMERİKA’YA ZİYARET

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ın lideri Tsai, Orta Amerika ülkeleri Guatemala ve Belize’yi ziyaretleri öncesinde ve sonrasında ABD’ye “transit geçiş” gerekçesiyle gayriresmi ziyaretlerde bulunmuştu. Tayvan lideri, 30 Mart’ta New York şehrinde Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen toplantıya katılmış, 5 Nisan’da da California eyaletinin Simi Valley şehrinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve partiler arası Kongre heyetiyle görüşmüştü.

WASHİNGTON İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

ABD, Tayvan adasının çevresinde askeri tatbikatlarını artıran ÇİN’e itidal çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in Orta Amerika ve ABD ziyaretleri sonrası Çin’in Tayvan adasının çevresinde kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı müşterek askeri tatbikat başlatmasının ardından Pekin’in ada çevresindeki hareketlerinin “yakından izlendiğini” belirtti. Üst düzey yetkili, ABD’nin Çin’e “sürekli statükonun korunması ve itidal çağrısı” yaptığını, bunun yanı sıra “barış ve istikrarı sağlamak ve ulusal güvenlik taahhütlerini yerine getirmek için yeterli kaynak ve kabiliyete sahip olduğunu” vurguladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir