İYİ Partili Ağıralioğlu’nun “PKK ile Görüşebiliriz” Sözleri Yeniden Gündem Oldu

İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu dün düzenlediği basın toplantısında HDP’nin cumhurbaşkanı aday çıkarmayıp Kılıçdaroğlu’na destek vermesine tepki gösterdi ve Biz terörün gölgesini düştüğü yerde olmayız’ dedi. Bunun üzerine Ağıralioğlu’nun 8 yıl önce PKK ile ilgili sözleri yeniden gündem oldu. 

İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, aday belirleme sürecinde bir ‘dayatma’ ile karşı karşıya kaldıklarını savunup Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıktı.

Ağıralioğlu, konuşmasında HDP’yi ‘terör’ üzerinden hedef aldı. HDP’nin aday çıkarmayarak Kılıçdaroğlu’nu desteklemesine tepki gösteren Ağıralioğlu, ‘Biz terörün gölgesini düştüğü yerde olmayız. Ben dedim, defalarca dedim. Cumhurbaşkanlığı makamının HDP gölgesinde kalmasını makbul bulmuyorum’ dedi.

“Müslüman olup tövbe ederse PKK ile görüşebiliriz” ?

Ağıralioğlu’nun, bu çıkışının ardından 8 yıl önce PKK hakkıda söylediği sözler yeniden gündem oldu. Ağıralioğlu, 25 Ocak 2015’te CNN Türk’teki bir programda ‘Müslüman olup tövbe ederse PKK ile görüşebiliriz’ demişti. Ağıralioğlu’nun o konuşması şöyle:

‘Mesela bu çözüm süreci konuşulmaya başlandığında, milliyetçi-ülkücü camianın belirli bir jargonu vardır. O jargonla biz bir tasnife konu oluyoruz: ‘Bunların zaten ne söyleyeceği malumdur’. Çözüm sürecinde bizim mesela ‘PKK ile de görüşebilme imkanını verecek bir şey var. Bizim bir tek şartımız vardır. En azından hassasiyetlerimizin nereleri kuşattığını, nerelere kastettiğini doğru ifade edeyim diye söylediğim bir şeydir bu. Pekala PKK ile de görüşebiliriz. Neyi görüşebiliriz, ne zaman, nasıl görüşebiliriz; bir tek şartımız var dedim: Müslüman olacaklar, tövbekar olacaklar,. Diyeceklerki ‘Biz Müslüman olduk’. kelimeyi şahadet getirecekler; ‘yaptığımızdan da nedamet duyduk’. O zaman konuşabiliriz. Zaten bu Türk dediğiniz şey; bin yıldır savaş meydanlarının en ulvi naralarını atarken kılıçları havada aman dileyene ve ‘Müslüman olduk’ diye kalkmıyor.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir