Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Süleymaniye’ açıklaması: Türkiye özür dilemeli

Irak Cumhurbaşkanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye kentinde dün (7 Nisan) meydana gelen patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal medya hesaplarında yayınlanan açıklamada, “Türkiye’nin Kürdistan bölgesindeki askeri operasyonları sürüyor; bunların sonuncusu Süleymaniye’deki sivil havalimanının bombalanmasıydı. Irak ve egemenliğine yönelik bu açık saldırıları kınarken, Türkiye’nin Irak topraklarında muhalif güçler olduğu gerekçesiyle sivilleri terörize etme yaklaşımının hiçbir yasal gerekçesi bulunmadığını teyit ediyoruz” denildi.

‘TÜRKİYE’Yİ SORUMLULUK ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Irak Cumhurbaşkanlığı, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu bağlamda, Türkiye hükümetini sorumluluk almaya, bu eylemler için resmi olarak özür dilemeye ve iç sorunlarını ilgili taraflarla diyalog kanalları açarak çözmeye çağırıyoruz. Bu saldırıların tekrar etmesi durumunda, bunların gelecekte tekrarlanmasını önlemek için sert bir duruş sergilenecektir.”

Ne olmuştu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bulunan Süleymaniye kentindeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda dün (7 Nisan) bir patlama meydana geldi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, akşam saat 16.18’de havalimanı tel örgülerinin yakınlarında bir patlama gerçekleştiği aktarıldı.

Patlama sonrası meydana gelen yangının kontrol altına alındığı, olayda can kaybı yaşanmadığı ifade edilirken, konuya ilişkin araştırmanın devam ettiği ve detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), patlamanın bir saldırı sonucu gerçekleştiğini ileri sürdü. AFP’nin aktardığına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İHA saldırısında hedefin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi olduğu iddia edildi. İddia, SDG kaynaklarınca reddedildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ‘terör faaliyetleri’ gerekçesiyle Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibariyle kapatılmıştır.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir