İki ülke kadar alan yandı: Kanada’da 12 milyon hektar kül oldu

Kanada’da devam eden ve ‘ülke tarihinin en büyük yangını’ olarak kayıtlara geçen orman yangınlarında hayatını kaybeden itfaiyecilerin sayısı 3’e yükseldi. Yetkililer, Kanada’nın İngiliz Kolumbiyası bölgesindeki orman yangınlarıyla mücadelede bir itfaiyecinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, Kanada’da kontrol altına alınamayan yangınlar sebebiyle bölge sakinleri güneydeki ABD sınırına doğru tahliye edilirken, devam eden yangınların üçte birinin İngiliz Kolumbiyası bölgesinde olduğu açıklandı.

Kanada’da bu sene orman yangınlarında kül olan ormanlık alanın büyüklüğü 12 milyon hektarı geçti. Bu sayı Güney Kore ve Küba’nın yüz ölçümünden daha fazlaya tekabül ediyor. Kanada’da bu yıl çıkan 990 yangından 613’ü halen sürüyor ve kontrol altında değil. ​​​​​​​

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Kurumlar Arası Orman Yangın Merkezi’nden (CIFFC) açıklanan verilere göre, bu yıl ülkede orman yangınları nedeniyle yok olan arazi miktarı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. En son 1989’da nisan-eylül aylarını kapsayan orman yangınları sezonunda yaklaşık 7,6 milyon hektar ormanlık alanın yandığı Kanada’da bu yıl, henüz yangın sezonunun ortasında olunmasına karşın 12 milyon hektardan fazla ormanlık alan yandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x