Gazeteci Ayça Söylemez’e dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikayetinin ardından bianet insan hakları editörü, gazeteci Ayça Söylemez hakkında iddianame hazırladı. İddianame İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Dava gerekçesi olarak Söylemez’in 18 Şubat 2020’de BirGün’de kaleme aldığı ‘Yetenekli hâkim bey’ başlıklı makale gösterildi. Söylemez, ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ ile suçlanıyor.

bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre, savcılık, iddianamede 8 paragraf boyunca toplumun haber alma ve gazetecilerin düşünceyi açıklama özgürlüğünden bahsetti. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) örnekler verdi.

Ancak daha sonra özgürlüklerin sınırsız olmadığını savundu. “Düşünceyi açıklama özgürlüğünü, kamuoyu ve devleti korumaya yönelik olarak sınırlandırmak zorunludur” dedi. Düşünce özgürlüğü sınırlandırılmazsa anarşi doğacağını ifade etti. Devletin ilk görevinin kamu düzenini sağlamak olduğunu savundu.

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Savcılık iddianamede, Söylemez’e son dönemde gazetecilerin gözaltına alınmasında ve yargılanmasında sıklıkla kullanılan ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek (TMK 6/1)’ suçlaması yöneltti. 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti ancak henüz tensip zaptı düzenleyerek duruşma tarihi belirlemedi.

SÖZ KONUSU MAKALE NEYDİ?

Söylemez söz konusu makalede, o dönem İstanbul’da ağır ceza mahkemesi başkanı olan Akın Gürlek’in gazeteci Canan Coşkun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, Barış Akademisyenleri ile Sözcü gazetesi yönetici, yazar ve çalışanlarını yargıladığını yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x