ecoLogicStudio Geberit’in Davetiyle Türkiye’ye Geliyor

Yapılı çevre için biyoteknoloji konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli mimari ve tasarım inovasyon stüdyosu olan ecoLogicStudio Geberit’in davetlisi olarak “Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #8” etkinliği kapsamında Türkiye’ye geliyor. Doğaya dayalı tasarım çözümleri geliştiren firmanın kurucu ortakları mimar ve küratör Prof. Dr. Claudia Pasquero ile mimar ve akademisyen Dr. Marco Poletto, 9-10 Ekim tarihlerinde mimarlar, mimarlık öğrencileri ve tasarımcılarla bir araya gelmeye hazırlanıyor.

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirdiği Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri etkinliğinin 8.si bu yıl 9 Ekim Pazartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenlenecek. Bu yılki etkinliğin konukları, profesyonel ve akademik kariyerlerini hesaplama ve biyolojinin kesiştiği noktada inşa eden ecoLogicStudio’nun kurucu ortakları Claudia Pasquero ve Marco Poletto olacak. Geberit’in 2023 global teması “Güvenin Rahatlığını Yaşa. Yanındayız” çerçevesinde biyofilik tasarım, karbon nötr, biyoteknoloji, ekoloji ve teknolojinin mimarideki yansımalarını anlatacak olan ikili, iklim değişikliğinin yakın etkilerine ve çağdaş karbon nötrlüğü arayışlarına ölçeklenebilir, doğaya dayalı tasarım çözümlerine dair de bilgiler paylaşacak. 

ecoLogicStudio’dan mimaride doğayla bütünleşen tasarımlar

PhotoSynthetica girişimini oluşturmak için 2018 yılında Sentetik Peyzaj Laboratuvarı ve Kentsel Morfogenez Laboratuvarı’na katılan Pasquero ve Poletto’nun tasarımları arasında, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26 (2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) için havayı temizleyen bir cihaz olan Air Bubble projesi bulunuyor. Havayı filtrelemek için yosun kullanan entegre yeşil biyoreaktörlere sahip termoplastik poliüretan (TPU) ceplerden oluşan şişirilebilir bir yapı olarak şekillendirilen proje, biyoteknolojinin yapılı çevreye gelişmiş entegrasyonunun yeni nesil yaşayan, büyüyen mimarilere nasıl evrilebileceğini gösteriyor. İkilinin öne çıkan işlerinden birini de Venedik Mimarlık Bienali’nde ziyaretçileri taze hasat edilmiş algleri tatmaya ve kendi evlerinde yetiştirmeyi düşünmeye davet eden Bit.Bio.Bot sergisi oluşturuyor. Mimari ve mikrobiyolojiyi birleştiren bu sergi, şehir sakinlerinin havayı nasıl temizleyebileceklerini, karbonu nasıl tutabileceklerini, nasıl sürdürülebilir bir besin kaynağı kazanabileceklerini ve kendi alglerini yetiştirerek doğayla nasıl daha büyük bir bağlantı kurabileceklerini gösteriyor. Pasquero ve Poletto’nun 10 metrelik canlı bir heykel olarak tasarladığı Tree One ise olgun bir ağaç ile aynı karbon yakalama potansiyeline sahip olup oksijeni atmosfere bırakırken karbon moleküllerini yeniden metabolize ederek gövde ve gölgeliğine depoluyor.

9 ve 10 Ekim günlerinde tasarımcı ve mimarlar ile İstanbul ve Ankara’da bir araya gelecek olan Claudia Pasquero ve Marco Poletto, “Biodesign in the Age of Artificial Intelligence: Deep Green” başlıklı konuşmaları kapsamında son teknoloji mavi yeşil master planlama, mimariye uygulanan biyotasarım ve gelecekteki şehirlerin tasarımı için bir araç olarak yapay zeka kullanımı gibi konuları ele alacaklar. Konuşmalarının ardından ikili, katılımcıların merak ettikleri sorulara da yanıt verecek.

Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #8 etkinliği ile ilgili tüm detaylar Geberit’in www.instagram.com/geberit.tr  ve www.facebook.com/geberit.tr hesapları ile arkitera.com web sitesi ile Arkitera’ya ait sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Geberit Hakkında: Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 4 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 26 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, yaklaşık 50 ülkede sayıları 12.000’i bulan çalışanıyla 2022 yılında 3,4 milyar CHF ciro elde etmiştir. Geberit hisseleri SIX Swiss Exchange’de işlem görmektedir ve 2012 yılından bu yana SMI’nın (Swiss Market Index) bir parçasıdır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x