ABD’den gelen iki önemli veri istihdam beklentisini düşürdü

Investing.com – ABD’den yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde iki önemli öncü gösterge olumsuz geldi. Son veriler ABD’de istihdam sektörünün baskı altına girmeye başladığı görüşünü destekledi.

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı 145 bin ile 200 bin beklentisinin altında kalırken Şubat ayı rakamları ise 242 binden 261 bine yükseltildi. Özel sektör istihdamı Ocak’ta 119 bin kişi artış ile beklenti altında kalmıştı.

İşsizlik maaşı başvuruları yükseliyor

ABD’de Şubat ayında 200 bin altına inen işsizlik maaşı başvuruları, Mart ayında yükselişe geçti. Önceki hafta 198 bin kişi olan başvuru rakamı 246 bine yükseltildiği için bugün açıklanan son hafta verisi revizyona göre düşüş gösterdi. Son haftada başvurular 18 bin kişi azalarak 228 bin oldu.

Mart ayında 4 haftalık ortalama başvurular da 237 bine çıktı.

Açık iş sayısı 10 milyonun altına indi

ABD’de açık iş sayısı 9,93 milyona gerileyerek Mayıs 2021 sonrası en düşük seviyeye indi. Veri 2022’de 11,85 milyon kişiye ile en yüksek seviyeye çıkmıştı. Açık iş sayısındaki azalma istihdam sektörü için olumlu, ancak istifaların oranında çok sınırlı bir değişim olması dikkat çekti. Şubat ayında kendi isteğiyle işten ayrılan sayısı 146 bin kişi arttı ve 4 milyona ulaştı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir